25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia!

 Biblioteka, Ogłoszenie

Choć trudno   w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną  z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero             25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom, który wpadł na pomysł , aby wykonać kilka zabawek przedstawiających  misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I tak od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

W tym  roku dzieci   z klas I – III  ze Szkoły w Dychowie  też  obchodziły  Dzień Pluszowego Misia. We współpracy z Filią Biblioteczną w Dychowie  został ogłoszony konkurs na własnoręcznie  wykonanego misia. Odzew ze strony dzieci przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu, ponieważ wpłynęło 30 misiów wykonanych różnymi technikami. Były misie uszyte z materiału, ulepione z masy solnej i plasteliny a nawet wycięte z metalu! Pomysłów tyle, ile misiów. Nagrody przyznano w kilku kategoriach.

 

  • Kategoria TECHNIKA WYKONANIA  – Kuba Miazgowicz  III
  • Kategoria MATERIAŁOWA  – Wiktoria Kulik kl. II   i  Zuzia Gdowska kl. I
  • Kategoria MINIATURKA – Maja Bielak kl. II
  • Kategoria ZA INDYWIDUALNOŚĆ – Wiktoria Bobrowicz kl. II
  • Kategoria BIG MISIU – Dorian Pieczonka  II1
  • Kategoria INNA PLASTYCZNA – Tobiasz Tracz kl. II
  • Kategoria KARTKA URODZINOWA DLA MISIA – Gabrysia Bemka i Emilka Zdrojewska  III

Oprócz konkursu została zorganizowana impreza   WIECZÓR   Z PLUSZOWYM  MISIEM ,  w czasie której  rozdane zostały nagrody i upominki  za udział w konkursach.  W trakcie wieczoru były różne atrakcje i zabawy dla przybyłych uczestników m.in. :

  • Dzieci piekły Misie pod okiem p. Basi Lubińskiej –  wychowawczyni klasy II i  niezastąpionych Rodziców
Share Button