25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia!

 Biblioteka, Ogłoszenie

Choć trudno   w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną  z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero             25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Czytaj dalej…

SPRAWOZDANIE

 Biblioteka, Ogłoszenie

Dnia 21 marca 2016r. w ZSS w Dychowie odbył się apel z okazji DNIA POEZJI i PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Światowy Dzień Poezji jest to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Poezja często bywa niedoceniana, zapominana i coraz rzadziej czytywana przez młode pokolenie. Ten dzień  jest dobrą okazją, aby to zmienić i zachęcić dzieci i młodzież do zagłębienia się w lekturę wierszy. Podczas naszej uroczystości dzieci z Przedszkola i ze Szkoły w Dychowie bardzo licznie recytowały  wiersze znanych polskich poetów, np. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima , Doroty Gellner, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej. Przywołaliśmy również wspomnienia o Agnieszce Osieckiej,  autorce tekstów piosenek, których napisała ponad 2000. Każdy recytujący dowolny wiersz  otrzymał order „ LUBIĘ  POEZJĘ” oraz słodki upominek. Na zakończenie jako podsumowanie tego święta został ogłoszony ekspresowy konkurs poetycki na napisanie własnego wiersza o tematyce wiosennej. Odzew ze strony uczniów bardzo miło zaskoczył organizatorów, gdyż tego samego dnia do godziny 15, do Biblioteki  wpłynęło 12 wierszy! Może wśród młodych twórców drzemie talent poetycki?

Organizatorem uroczystości była Biblioteka w Dychowie we współpracy z Kołem artystyczno- teatralnym działającym przy ZSS w Dychowie.

BIBLIOTEKA!

 Biblioteka, Ogłoszenie

12 maja grupa przedszkolna z Przedszkola Samorządowego

 w Bobrowicach obejrzała spektakl teatralny

„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”

 w wykonaniu uczniów z klasy II i III

Tradycyjnie, jak co roku w okresie Tygodnia Bibliotek odbyło się uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bobrowicach uczniów klas pierwszych.

Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny  pt. „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE” w wykonaniu uczniów z klasy II i III.

Nowi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, następnie w kronice bibliotecznej złożyli  swoje podpisy.                

Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki.

 

17 maja wychowawcy uczniów klasy II i III przy współpracy z  bibliotekarką

przygotowali występ artystyczny

 z okazji zbliżającego się DNIA MATKI

Gotowanie na świetlicy

 Biblioteka, Ogłoszenie

Podczas ferii dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcą Joanną Leśko, uczyły się piec rogale, nie takie zwykłe bo drożdżowe…Trudne do wykonania ciasto, bo nie każdemu udaje się je wyrobić tak aby „wyrosło”. Cała tajemnica jest w przygotowaniu, potrzebne są przede wszystkim : chęci do pracy, sprawne ręce i dobry humor…nam akurat nic nie brakuje..także ciasto wyszło książkowo:). Czytaj dalej…

„Dzień Pluszowego Misia” w świetlicy wsparcia dziennego w Dychowie”

 Biblioteka, Ogłoszenie

W tygodniu poprzedzającym „Dzień Pluszowego Misia” dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcą, podczas zajęć ,własnoręcznie zaprojektowały  oraz uszyły swoje misie. Zajęcia  poprzez zabawę miały na celu nauczyć dzieci jak posługiwać się nicią i igłą, szacunku do pracy, wytrwałości, cierpliwości , oraz pokazać że misie kupione w sklepie nie dają tyle radości , jak ten uszyty przez ich samych..

 Dzieci  szyły własnego misia, wymyślały dla niego imię, przyozdobiły  koralikami, guzikami czy cekinami..

Każdy wykonany pluszak był oryginalny i jedyny w swoim rodzaju..

Dzieci mimo , iż uszycie miśka trwało kilka dni  nie zniechęcały się i wychodziły z zajęć zadowolone i dumne że mogły same, bez pomocy dorosłych uszyć swojego pluszaka..

Całe zajęcia zostały uwiecznione na fotografiach:)…

„Odjazdowy bibliotekarz”

 Biblioteka, Ogłoszenie

W sobotę  16.05.2015 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Bobrowicach w ramach ogólnopolskiej  akcji „Odjazdowy bibliotekarz” gościła sympatyków „dwóch kółek”, czytelników i bibliotekarzy z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim.

Celem przedsięwzięcia było promowanie czytelnictwa i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego.  Uczestnicy odwiedzili biblioteki w naszej gminie i zwiedzili Elektrownie w Dychowie. Dodatkową atrakcją było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Czytaj dalej…

Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika

 Biblioteka, Ogłoszenie

Dnia  13 maja 2015 roku w Bibliotece w Dychowie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika.

W ramach tej uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli spektakl teatralny pt. „Jas i Małgosia”  przygotowany przy współpracy z podopiecznymi ze Świetlicy Wsparcia Dziennego. Następnie uczniowie kl. I złożyli uroczyste przyrzeczenie, zostali pasowani na czytelnika a na zakończenie otrzymali dyplomy i książki. Czytaj dalej…

Konkurs plastyczny na ozdobę wielkanocną

 Biblioteka

W marcu uczniowie klas I-VI i dzieci z przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym na ozdobę wielkanocną zorganizowanym przez Bibliotekę w Dychowie oraz przez Świetlicę Wsparcia Dziennego.

Podczas oceny wykonanych prac uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej, ilość samodzielnie włożonej pracy.

Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 31.03.2015 roku.  Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

 

Nagrodzono następujące osoby:

– Zuzanna Gdowska

– Zuzanna Łabędzka

– Karolina Łabędzka

– Gabrysia Murawa

– Maja Bielak

– Dominik Wawrzyniak

– Murawa Zosia

– Kuba Miazgowicz

– Julia Piechowiak

– Julka i Piotrek Kaniccy

– Małgosia Kret

– Oliwia Madej

– Julia Sieniawska

– Jagoda Czerkies

– Iga Wąsiewicz

– Patrycja Łukasiewicz

– Natalka Bochonos