Klub Gaja

 Ogłoszenie

www.klubgaja.pl     e-mail: klubgaja@klubgaja.pl

————————————————————————————————————————————————————————————————–

Wilkowice, 18.11.2015r.

Szanowni Państwo,

Serdecznie zachęcamy do zgłoszenia najbardziej cenionych i lubianych przez społeczności lokalne drzew w Waszym regionie do konkursu Drzewo Roku 2016. Konkurs Klubu Gaja  propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność dbałości o jej elementy, czyli drzewa. To także doskonała okazja do promocji lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych oraz większej integracji mieszkańców na rzecz lokalnego środowiska. Zgłoszenia można wysyłać do końca listopada 2015 roku.

Konkurs skierowany jest do urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców a także osób indywidualnych i placówek edukacyjnych. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem –   do końca lutego 2016 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2016. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największa liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Statuetka Drzewa Roku 2016 zostanie  wręczona zgłaszającym zwycięskie drzewo oraz przedstawicielom władz samorządowych, na których terenie rośnie to drzewo podczas uroczystej inauguracji Święta Drzewa 10 października 2016 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zwycięzca zawalczy również w międzynarodowym konkursie o miano Europejskiego Drzewa Roku 2017.

W finale konkursu Drzewa Roku 2015 znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 20 500 ważnych głosów. Na Roku 2015 został Dąb Bolko z Hniszowa zgłoszony do konkursu przez Urząd Gminy Ruda-Huta w woj. lubelskim, zdobywając  5536 głosów. Będzie on reprezentował Polskę w konkursie stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon, a informacje o finalistach konkursu ukazały się  w licznych mediach regionalnych i ogólnopolskich. Zdobywcą tytułu Drzewo Europejskie Drzewo Roku 2016.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Na zgłoszenia czekamy  do 30 listopada 2015 r. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Czekamy na Państwa zgłoszenie!

Pozdrawiamy,
Zespół Klubu Gaja

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy:  Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka.

 

Share Button