PROFIL ZAUFANY – ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I ZA DARMO

 Ogłoszenie

ePUAP_logo_uproszcz

Nie tylko zgłoszenie zbiórki – czyli po co mi profil zaufany?
Profil zaufany jest formą elektronicznego uwierzytelniania podobną do tego, jaką stosują np. e-banki.
Dzięki niemu możemy załatwiać sprawy urzędowe elektronicznie:
bez wychodzenia z domu/pracy,
24 godziny na dobę,
bez dostarczania dodatkowych dokumentów papierowych,
z dowolnego miejsca w UE.
Już można w ten sposób np. założyć firmę czy sprawdzić składki ZUS, a także załatwić coraz więcej spraw lokalnych – bo większość spraw załatwia się w Polsce w samorządach.
Możliwości zastosowania profilu zaufanego będą coraz większe. Po pierwsze dlatego, że e–administracja w Polsce stale się rozwija, co oznacza, że z każdym miesiącem coraz więcej urzędowych spraw będziemy mogli załatwić przez internet. Po drugie dlatego, że jest to narzędzie uniwersalne i nieograniczone do e-usług konkretnego urzędu.
Dlatego warto już teraz założyć profil zaufany, by móc korzystać z już dostępnych i nowych usług .
Co ważne, założenie i korzystanie z profilu zaufanego jest całkowicie bezpłatne a sam proces jego założenia wymaga jednorazowej wizyty w urzędzie – po to, aby urzędnik mógł potwierdzić naszą tożsamość.
Poniżej krótka instrukcja, jak założyć profil zaufany – to naprawdę nie jest trudne!
Jak założyć profil zaufany
1. Zakładamy konto na portalu www.epuap.gov.pl – należy kliknąć w zakładkę w prawym górnym rogu strony „zarejestruj się” i wypełnić formularz. Rejestracja jest darmowa i trwa tylko chwilę. Trzeba m.in. podać:
a) imię oraz nazwisko,
b) adres e-mail (adres, na który użytkownik będzie otrzymywał od ePUAP korespondencję zwrotną drogą mailową),
c) login (nazwę, którą chce wykorzystywać podczas logowania do systemu)
d) zaakceptować zakres i warunki korzystania z ePUAP
2. Wybieramy sposób logowania do portalu – za pomocą hasła lub certyfikatu.
Uwaga: certyfikat jest dostępny tylko dla posiadaczy bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego). Jeśli nie mamy podpisu, nic nie szkodzi – wybieramy opcję logowania z hasłem. Na koniec należy kliknąć „załóż konto”. Na podany przez nas adres e-mail trafi powiadomienie, że zarejestrowaliśmy się na platformie ePUAP.
3. Jeżeli wszystkie dane uzupełniliśmy prawidłowo, wyświetli się kolejny ekran, na którym należy wpisać swoje dane adresowe – nie jest to obligatoryjne, ale rekomendowane, bo np. jeśli w przyszłości będziemy chcieli wysłać jakieś pismo do urzędu, nasze dane zaciągną się automatycznie do formularza. Aby przejść dalej naciskamy „zakończ”.
4. Pojawia się strona podsumowująca nasze dotychczasowe działania:
Identyfikator użytkownika (login) oraz dane, które wprowadziliśmy np. imię, nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania. Login należy zapamiętać, ponieważ to on identyfikuje nas w systemie. Teraz mamy do wyboru:
a) Złożyć wniosek o profil zaufany,
b) Powrócić do strony głównej,
c) Zalogować się na platformę.
Wybieramy „złóż wniosek o profil zaufany”.
5. Formularz wniosku zostanie uzupełniony automatycznie naszymi danymi
pobranymi z konta ePUAP. Jeśli dane są niepoprawne lub niekompletne,
musimy je poprawić lub uzupełnić (przy wysłaniu wniosku automatycznie poprawione zostaną też dane na naszym koncie).
6. Wybieramy metodę autoryzacji – np. e-mail. Na podany przez nas adres będą wysyłane kody autoryzacji (to podobny system jak przy bankowych przelewach, gdzie kod dostajemy np. smsem). Po kliknięciu na link „sprawdź poprawność” – sprawdzamy, czy wybrana przez nas metoda działa (np. jeśli wybraliśmy e-mail wpisujemy w odpowiednie pole kod, który został nam przysłany). Jeśli wpisaliśmy poprawny kod, możemy wybrać opcję „wyślij wniosek”
7. Po wysłaniu wniosku idziemy do urzędu, by potwierdzić naszą tożsamość (musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport). Wizyta w urzędzie (np. urzędzie skarbowym, wojewódzkim, delegaturze ZUS czy NFZ) nie trwa długo i jest jednorazowa. Do urzędu musimy się pójść w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, inaczej będzie on anulowany.
Lista Punktów Potwierdzających jest dostępna na stronie ePUAP, w lokalizacji: Strona główna > Profil zaufany > Lista punktów potwierdzających.

Ważne: posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego) z ważnym certyfikatem kwalifikowanym nie muszą chodzić do urzędu – mogą sami potwierdzić swoje dane.

A kiedy mamy potwierdzony profil zaufany, możemy się nim posługiwać także zgłaszając zbiórki publiczne w portalu ZBIÓRKI.GOV.PL

Share Button