– W Polsce od roku 1985 wykryto ponad 18 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że w naszym kraju żyje z wirusem HIV blisko 35 tys. osób. Oznacza to, że tyle samo osób, u których wykryto zakażenie nie wie o fakcie swojego zakażenia. Stąd bardzo ważne jest uświadamianie, że problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny.
Ludzie nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie. Ponad 87 proc. dorosłych Polek i Polaków nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV uznając, że ten problem ich nie dotyczy.
Obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się ,czy doszło do zakażenia. Powszechnie dostępne są w laboratoriach diagnostycznych testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jaka i HIV-2 (niezwykle rzadko występujące w Polsce), oparte na metodzie ELISA. Są to tak zwane testy przesiewowe.. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo).Na wyniki testu przesiewowego oczekuje się najczęściej jeden lub kilka dni w zależności od punktu.
Bezpłatne, anonimowe testy można wykonać w punktach diagnostyczno –konsultacyjnych przy WSSE Gorzów Wlkp ul. Mickiewicz 12b oraz przy Centrum Medycznym ALMED w Zielonej Górze ul. Niepodległości 1.
Adresy i godziny otwarcia punktów testowania dostępne są na stronie internetowej Krajowego Centrum AIDS www.aids.gov.pl/kampania