Gmina Bobrowice położona jest w środkowo-zachodniej Polsce, w odległości 30km od granicy polsko-niemieckiej (przejścia graniczne Gubinek, Gubin – Guben) i 35km na zachód od Zielonej Góry.

W gminie mieszka około 3,2tyś. mieszkańców w 16-tu sołectwach.. Powierzchnia gminy to 18,5 tys. ha, które stanowią w 67% lasy głównie sosnowe i mieszane, bogate w grzyby, jagody i zwierzynę łowną.

Przepływająca przez gminę rzeka Bóbr, to ciekawe miejsce wędrówek rowerowych i pieszych. Liczne zakola, wąwozy, także rozległe doliny z łąkami, progi wodne, bogactwo ryb, ptaków, roślin dziko rosnących i zachwycającego krajobrazu, umożliwiają bliski kontakt z pięknem natury.

Na terenie gminy znajdują się także Jeziora Błeszno i Piaszno w Bronkowie, Jezioro Jańsko w Strużce i Jezioro Wełmickie w Wełmicach zapewniające kontakt z dziką przyrodą. W Dychowie zlokalizowana jest największa w woj.lubuskim elektrownia wodna – z zapory roztacza się wspaniała panorama na rzekę Bóbr oraz sztuczny zbiornik wodny. Na terenie gminy znajdują się ośrodki wypoczynkowe, stadniny koni, łowiska wędkarskie, gospodarstwa agroturystyczne i hotel.